Rank Holders


CHRIST COLLEGE, IRINJALAKUDA
LIST OF RANK HOLDERS SINCE 1980
SL.NO. YEAR NAME SUBJECT RANK
         
1 1982 TOMY C.V. B.SC. - PHYSICS 1st
2 " RAVI VARMA RAJA M. B.COM. 2nd
3 1983 VALSARAJAN M.P. B.SC. - ZOOLOGY 3rd
4 " SASIKUMAR M. PRE-DEGREE -1st G 3rd
5 1984 VARGHESE T.V. B.SC. - MATHEMATICS 1st
6 " BABU JOSEPH B.SC. - GEOLOGY 1st
7 " NANDANAN T.V. " 3rd
8 " THOMAS JOSEPH NELLISSERY PRE-DEGREE -1st G 3rd
9 " SREEKUMAR T.K. M.SC. - CHEMISTRY 1st
10 1984-85 BONNY GEORGE B.SC. - GEOLOGY 2nd
11 " JAYAN U. " 3rd
12 " PRADEEPKUMAR M.N. " 3rd
13 1985-86 LAURENCE P.V. M.COM. 2nd
14 " DEVASSIS K.P. M.A. - ECONOMICS 1st
15 " ULLAS M.A. " 2 nd
16 " VINAYAN V.B. B.SC. - GEOLOGY 2nd
17 " RAMAVARMA NANDAKUMAR PRE-DEGREE  1st
18 " SANTHOSH T.P. " 2nd
19 1986-87 ANTO FRANCIS K. B.SC. - GEOLOGY 1st
20 " ANILKUMAR A.U. " 2nd
21 " RAGHUNANDANAN V.M. " 3rd
22 1987-88 JOJU P. ANTONY " 1st
23 " JAIMON SUNNY A. " 3rd
24 " MANOJ M. PRE-DEGREE 3rd
25 1988-89 BR. JOSE N.P. B.SC. - GEOLOGY 1st
26 " SAJU MANACHERY " 3rd
27 " JOSE T.M. B.SC. CHEMISTRY 3rd
28 " RAMAVARMA NANDAKUMAR B.SC. - PHYSICS 2nd
29 1989-90 AJITH JOSE KOKKAT PRE-DEGREE 1st
30 " ANISH M.R. " 3rd
31 " ANTU M.C. B.SC. - GEOLOGY 1st
32 " JOHNSON C.P. " 2nd
33 " VARGHESE V.A. " 3rd
34 " SASIKUMAR T.K.. M.SC. - CHEMISTRY 1st
35 " SAJEEVKUMAR V.A. " 2nd
36 " JOY V.T. " 3rd
37 1990-91 BIJU SIMON B.SC. - GEOLOGY 1st
38 " TAJI JOSEPH B.SC. - PHYSICS 3rd
39 1991-92 JACOB JOSE " 1st
40 " BIJU JAMES " 2nd
41 1993 SAJEEVE ARIKKAT B.SC. - GEOLOGY 1st
42 1994-95 ELIZABETH PAUL M.COM. 2nd
43 1995-96 STANLY K.D. " 1st
44 1995 JITHESH P. JOSEPH B.SC. - GEOLOGY 1st
45 " SANTHOSHKUMAR E.S. B.SC. - PHY. EDN 1st
46 1996 HARI. K.S. B.A. - ECONOMICS 3rd
47 " RAJESH K.G. B.SC. - PHYSICS 3rd
48 " HARI. K. P. B.SC. - PHY. EDN 1st
49 " KEVIN. M.S. " 2nd
50 " BLESSY JOB ERINJERY " 3rd
51 " MADHAVAN. K. M.SC. - ZOOLOGY 2nd
52 " LAKSHMI BALAGOPAL M.SC. - CHEMISTRY 1st
53 " TESSY THOMAS " 2nd
54 " LIJU ABRAHAM M.SC. - ZOOLOGY 2nd
55 " REKHA K. UNNI " 3rd
56 1998 SHAJI. K.N. M.SC. - ZOOLOGY 3rd
57 1999 NISHI. K.K. M.SC. - CHEMISTRY 3rd
58 " ROSHAN. D.B. B.SC. - GEOLOGY 1st
59 " AMBILI.K.S. " 3rd
60 " VINOD FRANCIS B.COM. 3rd
61 " SURESH. K.S. B.P.E. 1st
62 " SANDEEP. P. PRE-DEGREE -1st G 2nd
63 " ARAVIND B. EDAYODI PRE-DEGREE -3rd G 2nd
64 " SYAMKUMAR S. MENON PRE-DEGREE -4th G 2nd
65 " RANI. C.  M.COM. 2nd
66 2000 DHANYA A. SURENDRAN B.SC. - GEOLOGY 3rd
67 " REJUNA. C.A. M.A. 9th
68 " SIJOY.C.D. M.SC. - PHYSICS 4th
69 " FINCY JOSE. P. M.SC. - CHEMISTRY 2nd
70 " SINDHU. N.V. M.SC. - ZOOLOGY 2nd
71 " RIPIN THOMAS B.SC. - PHY. EDN 1st
72 " BESTINE C. MICHAEL " 2nd
73 " ANISH P.P. " 3rd
74 2001 BHAGYANATH V.G. PRE-DEGREE -4th G 3rd
75 " JOLLY ANDREWS B.SC. - PHYSICS 1st
76 " AJESH JOHN. K. B.SC. - GEOLOGY 2nd
77 " ANU JOY II M.SC. - ENV. SC. 1st
78 " SMITHA K.V. " 2nd
79 " PRIYA M. " 3rd
80 " HENA K.R. M.SC. CHEMISTRY 1st
81 " PRIYA LAKSHMY. E.A. " 2nd
82 " GEO PAUL " 3rd
83 " SEEMA MENON M.SC. ZOOLOGY 6th
84 2002 VARGHESE P.A. M.COM. 3rd
85 " NITHYAN. K.R. B.SC. - GEOLOGY 3rd
86 " SREEDEVI. P. B.A. - FUN. ENG. 1st
87 " JISHA JANARDHANAN " 2nd
88 2003 NISHA P. RADHAKRISHNAN B.SC. - GEOLOGY 1st
89 " SHINOY. M.R. " 2nd
90 " SUNA RAJAN B.A. - FUN. ENG. 3rd
91 " SUMESH GOPURATHINGAL B.COM. 1st
92 " SINI JOSE. C. M.SC. - PHYSICS 4th
93 " SHAHINA MUMTHAZ. C.A. " 6th
94 " SANDHYA SIVARAM " 10th
95 " MAYAMOL MOOTHEDAN M.SC. - CHEMISTRY 8th
96 " NITHYA V.  M.SC. - ZOOLOGY 5th
97 " ELVIN PAULSON " 6th
98 " SHALINI. C.S. " 7th
99 " NISHA MURALI MENON M.COM. 1st
100 " SUMI. V.G. " 2nd
101 " MARY PAUL KAREDAN " 3rd
102 " MANOJ K. M.SC. - ENV. SCIENCE 1st
103 " SHEMY. T.A. " 2nd
104 " SWAPNA DAS.K. " 3rd
105 2004/APR NIKOSHINI P.K. B.SC. - GEOLOGY 3rd
106 " SANGEETHA JANACHANDRAN B.A. - FUN. ENG. 2nd
107 " RENJITH J. B.COM. 3rd
108 2004/SEP SUMY ANTONY M.SC. - CHEMISTRY 2nd
109 2005 ANET PANAKKAL B.SC.GEOLOGY 2nd
110 " VIDHYA C.V. " 3rd
111 " RAGHI.N.  B.COM. 3rd
112 2005/SEP PREEMA ROSE NICHLAVOSE M.COM. 2nd
113 2006/APR HITHA N.S  B.SC.GEOLOGY 1st
114 " KEERTHY K.R. " 2nd
115 " VISY VALSAN B.A. - FUN. ENG. 2nd
116 " MOHAMMED RAMSGAD T.A. B.COM. 2nd
117 " DPAK P. SOMAN " 3rd
118 2006/OCT SAJITHA T.S. B.SC. - CHEMISTRY 2nd
119 " SHINEY C.N. M.COM. 2nd
120 " MAYA M. MADHAVAN " 3rd
121 2007 ANTONY MOHAN B.SC. - GEOLOGY 1st
122 " ANU J. PONNAR " 2nd
123 " JAISON N.J. B.A. - FUN. ENG. 3rd
124 " KRITHIKA K. RAJ B.COM. 1st
125 2008 HASEENA T.H. B.SC. - GEOLOGY 2nd
126 2008/SEP KEERTHY M.V. M.SC. - PHYSICS 1st
127 NEES PAUL " 2nd
128 " ANU M.A. M.SC. - CHEMISTRY 1st
129 " ANUPAMA C.S. " 3rd
130 " ALEX.C.J. M.SC. - ENV. SCIENCE 1st
131 " LIJI MALIAKKEL M.A. - ECONOMICS 1st
132 " FEMY O.A. M.COM. 1st
133 " JASMINE MARY A.J. " 2nd
134 2009 NIMMY A.B. B.SC. - CHEMISTRY 2nd
135 " NEETHA RAJ B.SC. - GEOLOGY 1st
136 " RAGI NAIR P. " 3rd
137 " JIJI V.C. B.A. - FUN. ENG. 2nd
138 " DEVI S. B.COM. 2nd